Dev Yatırım Yönetim Fonu, Avrupa’da Bitcoin ETN’yi Başlattı

Bitcoin (BTC) giderek daha fazla kurumu cezbettikçe, kripto para birimini geleneksel pazar için erişilebilir kılan finansal ürünler de ortaya çıkıyor. Bu soruyu en son sorgulayan VanEck Europe tarafından ihraç edilen borsa tahvili / ETN’dir. Ürün, geçen gün Almanya’daki toplam stok hacminin% 70,65’ini elinde tutan Alman Alman borsası Deutsche Börse Xetra’da görülecektir.

VanEck, Bitcoin ETN’yi başlattı

ETN’ler Borsa Yatırım Fonlarına (ETF) benzese de, aralarında önemli bir fark vardır. ETN, ETN’yi satın alan veya satan bir şirketin temsilcisidir; Bir varlığın performansını temsil eder. Bu sektördeki bir ETN sağlayıcısının söz konusu ilgili alanda tutması gerekmez.

Yine de, VanEck’in BTC ETN’si temelde 1: 1 oranı desteklenmektedir. Bu, ne kadar çok BTC satılırsa, sağlayıcı o kadar fazla BTC olduğu anlamına gelir. Talep olarak giriş yapan katılımcılar, Bitcoin’in fiyat hareketine ellerinde tutmadan erişebilirler ve talepleri yine de kripto pazarına yönlendirilecektir.

Yeni ETN’nin toplamı 2 milyon dolar. Almanya, Liechtenstein, Hollanda, İngiltere ve Asya’daki yatırımcılar bu ürüne yatırım yapabilecek.

ABD dışındaki Bitcoin değişim işleminde görünen ürünler (ETP’ler) de VanEck’in ETN’sinden önceydi. Benzer bir teklif, 2015’in başlarında XBT Sağlayıcısı tarafından yapıldı. 21Shares ayrıca Bitcoin, Ethereum ve bazı kripto para birimleri için ETP’ler sunuyor. VanEck, kriptoya olan ilginin geri dönmesinden yararlanıyor. Crypto Briefing’de yer alan habere göre 21Shares ve Amun Tokens’ta araştırma görevlisi olarak Eliezer Ndinga şunları yazdı:

“EFSANEVİ HEDGE FON MÜDÜRÜ BİTCOİN İLE İLGİLİ BİR ŞEYİ KAÇIRMAYA BAŞLAYAN EFSANEVİ HEDGE FON MÜDÜRÜ RAY DALIO İLE BİTCOİN İLE İLGİLİ BİR ŞEYİ KAÇIRMAYA BAŞLADI; BU PAZAR, KURUMSAL YÖNETİMİ ARTIRMAYA BAŞLADI. FİNANSAL KURUMLARA KURUMSAL DÜZEY ÜRÜNLER SUNULACAK SEKTÖR. “