ABD Düzenleyici, Kripto Ekosistemi İçin Kritik Bir Teklif Sunuyor

ABD para birimi kontrolörü olan Para Birimi Denetçisi (OCC) tarafından kripto işletmelerine karşı ayrımcı uygulamaları yasaklamak için paylaşılan bir teklif şu anda değerlendiriliyor.

2020, kripto para birimleri için zor bir yıl oldu, ancak görünen o ki son birkaç aydır HODLers kötü günleri telafi etmeye çalışıyor. Şimdi, Para Birimi Denetleme Ofisi kripto alanına daha fazla iyi haber getiriyor. OCC tarafından yayınlanan yeni bir düzenleme önerisi, kripto işletmelerinin bir banka hesabına sahip olması; Diğer meşru çabalarla aynı fırsatlardan yararlanmasını sağlamayı amaçlar.

Ayrımcılık yok

Kısacası OCC, kripto işletmelerine karşı sessiz ayrımcılığa son vermek istiyor. Tüm kripto işleri için genel hususları kullanmak yerine, bankaların artık her şirketi ayrı ayrı değerlendirmesi gerektiğine inanıyor:

“Dodd-Frank Yasası’nın finansal hizmetlere adil erişim yetkisine uygun olarak, OCC, bankaların müşterilerine herhangi bir finansal fayda sunmak zorunda olmadıklarını, ancak sağladıkları hizmetleri yerine getirmeleri gerektiğini defalarca belirtti.”

“Finansal Hizmetlere Adil Erişim” önerisi; Fintech’ler, borsalar, ödeme protokolleri, kredi verme ve saklama hizmetleri gibi belirli işletmelerin risklerini değerlendirmek için daha iyi bir yol sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir bankanın, bankaların müşterilerine finansal hizmetlere adil erişim sağlamasını ve uzun süredir devam eden OCC politikasına uymasını sağlamak için belirli bir müşteriye hizmet etmeme kararı; Bireysel müşteri hakkında bireysel bir risk yönetimi kararına dayanmalıdır. Önemli sayıda kripto şirketinin ABD’deki operasyonlarında, temel olarak yüksek bürokrasi seviyesi ve bankaların hizmetlerini bir müşteriye sunup sunmamaya karar verme konusunda sahip oldukları neredeyse mutlak takdir yetkisi nedeniyle zorluk yaşadığı bir sır değil.

Ancak her şey değişiyor gibi görünüyor ve kripto şirketlerinin bankacılık hizmetleri sağlamasının daha kolay bir yolu var. Teklif onaylanırsa.

Yeni teklif, yarının kripto ekosistemini şekillendirmede öncü bir rol oynayabilir
Ofis, Choke-Point operasyonunun, bazı devlet kurumlarının, kripto hizmetleri sağlayıcıları gibi ekonominin farklı sektörlerinde finansal hizmetlere erişimi kesmeleri için bankalara baskı uyguladığı gerçeğine son vermek istediğini açıklıyor. OCC bu etkinlikleri “beğenilmedi, ancak yasadışı değil” olarak değerlendirdi. Bu operasyon sona ermiş olsa da finans sektöründe, özellikle özel bankaların “önleyici” faaliyetlerinden izler var.

Görünüşe göre, Donald Trump’ın Coinbase’in eski Baş Hukuk Sorumlusu Brian Brooks’u atama kararı olumlu sonuçlar verdi. Bunun gibi daha fazla duyuru, günlük olarak kripto para birimleriyle çalışanlar üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olabilir.

Brook’un emri altındaki Para Kontrol Ofisi; Düzenleyicilerin kripto ekonomisi için en iyi yasal çerçeveyi bulma yarışında daha aktif bir rol oynadı.