Avustralya ve Singapur, Sınır Ötesi Ticaret İçin Blockchain Denemesi Yürütecek

Ülkenin gümrük ve sınır koruma ajansı olan Avustralya Sınır Gücü (ABF), blockchain teknolojisini kullanarak Singapur ile sınır ötesi ticareti basitleştirmek istiyor.

Avustralya-Singapur Dijital Ekonomi Anlaşması (DEA) kapsamında, ABF Çarşamba günü duyurdu; İşletmelerin ticari belgeleri dijital olarak değiştirmesini kolaylaştırmak için bu hafta bir blockchain denemesi başlatıldı.

Singapur Gümrük ve Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu (IMDA) ile işbirliği içinde yürütülen blockchain denemesi; yönetim maliyetlerini düşürmeyi ve ticaret verimliliğini artırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, hem ABF’nin hükümetler arası defterinde hem de IMDA’nın TradeTrust platformunda dijital doğrulama platformlarını, özellikle menşe sertifikaları olmak üzere elektronik belgeleri paylaşmak için test edecek.

ABF Komiseri Michael Outram, “Bu girişim, Avustralya’nın gelecekteki mimarisi ve tasarımının bir parçası olarak kağıtsız ticareti ve güvenli dijital ticaret bilgi alışverişini içerecek” dedi.

Avustralya Ticaret ve Sanayi Odası, Avustralya Sanayi Grubu ve ANZ bankası dahil olmak üzere Singapur’daki finans kuruluşlarının katılımıyla; İşletmelerden ve düzenleyicilerden süreç hakkında geri bildirim sağlamaları beklenir.

ABF, Sanayi, Bilim, Enerji ve Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilen Ulusal Blok Zinciri Yol Haritasının bir parçası olarak deney sonucunda öğrenilen dersler hakkında geri bildirim sağlayacak ve bunları 2021’in başlarında planlanan bir keşif raporunda sunacak.

Avustralya-Singapur Dijital Ekonomi Anlaşması
DEA, dijital ticaretin önündeki engelleri azaltmanın yanı sıra Ağustos ayında imzaladı; İşletmelerin ve tüketicilerin her iki ekonominin de dijitalleşmesine katılabilecekleri bir ortamı teşvik etmek için bir çerçeve oluşturdu.

Bizi Twitter’da takip edin ve son dakika gelişmelerinden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!