Bitcoin 3 yıl sonra tekrar sahnede! Neden yükseliyor?

Bir süre manşetlere çıkmayan Bitcoin, 3 yıl sonra yine 19 bin dolar seviyesini aştı. Fiyatlar daha sonra biraz düştüğü için uzmanlara Bitcoin’deki artışın nedenini sorduk.

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi olan Bitcoin, son dönemde yine fiyat artışları ile gündeme geldi. Bitcoin değeri 3 yıl sonra tekrar 19.000 doların üzerine çıktıktan sonra kar satışlarıyla karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, corona virüsü salgını ve kurumsal yatırım şirketlerinin Bitcoin’e ilgisinin yanı sıra, üretimdeki otomatik düşüşün de Bitcoin fiyatlarının artmasında etkili olduğunu söylüyor.

POLAT: ARZ OTOMATİK OLARAK YARDIM EDİYOR

Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, bitcoin fiyatlarındaki artışı sozcu.com.tr’de değerlendirdi.

Yıl başından bu yana Bitcoin ile ilgili çok önemli gelişmeler yaşandığını belirten Polat, “Bitcoin arzı her 4 yılda bir otomatik olarak yarıya iniyor. Bunlardan ilki 2012’de oldu. İkincisi 2016’da oldu ve son olarak Mayıs 2020’de bir yarılanma oldu. Arz yavaş yavaş yarıya düştüğünde kıtlık başlar. Talep aynı ama miktar azalıyor. Aslında fiyat artışının ana belirleyicisi budur. “dedim.

PANDEMİ VE ABD SEÇİMLERİ ETKİNLEŞTİ

Polat, Bitcoin’deki yükselişi tetikleyen döngüsel etkiler olduğunu belirterek, “Pandemi bunlardan biri. İnsanlar paralarının değer kaybetmeyeceği ve hatta takdir etmeyeceği yerler arıyor. Bitcoin bu etkiyi sağlar. Pandeminin başlangıcında fiyat 7 bin dolar civarındaydı. 3 bin 800 dolar seviyesine çekildi. Sonra çok çabuk iyileşti. Eylül başında 11 bin dolar seviyesine ulaşmıştı. “ifadeleri kullandı.

KURUMSAL YATIRIMCI ETKİSİ

Polat, Mayıs ayından itibaren Bitcoin üretiminin otomatik olarak yarıya inmesi ile başlayan sürecin pandemik etkisinin, küresel ekonomideki belirsizlikler ve ABD seçimleriyle birleştiğini belirterek, kurumsal yatırımcıların yaz aylarından itibaren portföylerine Bitcoin’i dahil etmeye başladığını belirtti. aylar:

Bu kapsamda Bitcoin alım satım ve saklama hizmetleri sunan Bakkt, Grayscale, Square ve Fidelity gibi Batılı finans kuruluşlarının yanı sıra son haftalarda PayPal gibi yeni büyük oyuncular da eklendi.

Ayrıca JP Morgan, Citibank ve Deutsche Bank gibi finans kuruluşlarının da son yatırım senetlerinde 21. yüzyılın altını olarak Bitcoin’den bahsetmesi ve hatta Citibank’ın Aralık 2021 için 300 bin dolar gibi çok iddialı bir fiyat vermesi dikkat çekicidir.

Bitcoinlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu artık sığ bir pazar değil. 2021’de Bitcoin artık bir ödeme aracı değil, dijital bir varlığa, dijital madene ve hatta dijital bir altın noktaya dönüşüyor.

YATIRIMCILARA ÖNEMLİ DUYURU

Bugün itibarıyla her saat 25 bin civarında yeni Bitcoin cüzdanı açıldığını söyleyen Polat, ‘Bitcoin S&P 500 ve altından bile farklılaşarak kendi rekorunu kırma kararlılığıyla yoluna devam ediyor. Tüm bunlar yatırımcıların iştahını kabartır ve treni kaçırmama hissini tetikler. Bu noktada dijital okuryazarlığı az olan yatırımcıları uyarmak gerekiyor. Bunun ne zaman yükselip alçalacağını bilmek zor. Bu nedenle, dijital ve finansal okuryazarlığı az olan yeni yatırımcıların bu pazara girerken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bilmeyenler, deneyimi olmayanlar en azından denemek ve küçük bir miktarla başlamak zorunda. ‘uyarılar yapıyor.
KADİR KURTULUŞ: 2020 YILININ EN FAZLA ARAMA SAYISINA ULAŞTI
Avrasya Blockchain ve Dijital Paralar Derneği Başkanı Avukat Kadir Kurtuluş da konu ile ilgili sozcu.com.tr’ye açıklama yaptı.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik yukarı yönlü beklentinin bireyler veya özel / kamu kurumları olsun hemen herkes için olumlu olduğunu belirten Kurtuluş, “Google 2020’de trendlerde en yüksek arama sayısına ulaştı. Bunu 2017’nin sonlarında Bitcoin ve kripto para birimlerinde çıkış trendinde gördük. En önemli haberlerden biri, kurumsal yatırımcıların vadeli işlemlerine Bitcoin’i dahil etmeleriydi. Artık çıkış trendinde kurumsal yatırımcıların rolü büyük ama bu sefer diğer temel gelişmelerden bahsetmemiz gerekiyor. “ifadeleri kullandı.

Kadir Kurutuluş, yükselişin nedenlerinin ve bu trendin devamının başlangıcında JP Morgan ve Paypal’dan gelen olumlu haberlerin, Alman Bank Bitwala’da Bitcoin hesabına faiz ödemesinin başlaması ve Biden’in seçilmesinin başladığını belirtti.