Bitcoin Finansal Sistemindeki Güvensizlikten Yararlanacak!

Büyük Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’den bir strateji uzmanına göre, Bitcoin (BTC), dünyanın rezerv para birimi olan ABD doları için büyük bir tehdit.

Morgan Stanley Investment Management’ın baş stratejisti Ruchir Sharma, geleneksel finansta küresel güvensizlik nedeniyle dolar saltanatının sona ereceğini ve Bitcoin’in bu güven eksikliğinden yararlanacağını söyledi.

Sharma, The Financial Times’daki 9 Aralık tarihli bir makalede, dünya rezerv para birimlerinin tarihi hakkında kısa bir konuşma yaptı ve doların tarihinin tam olarak 100 yıl sürdüğüne dikkat çekti. Stratejiste göre, diğer büyük itibari para birimleri dünyanın güvenini kazanmada başarısız oldu ve bu birimlerin doların halefleri olmadığı.

Sharma, yeni bir merkezi olmayan para sınıfının doların üstünlüğüne tehdit oluşturabileceğini söyledi. Bitcoin, salgının ortasında Mart ayından bu yana fiyatını dört katına çıkardı ve onu 2020’nin en iyi yatırım araçlarından biri haline getirdi.

Doların hükümdarlığı, dünyanın geri kalanı ABD’nin borçlarını ödemeye devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başladığında muhtemelen sona erecek. Pandemi sona erdiğinde bile, ABD muhtemelen para basacak. Güvenilir olsun ya da olmasın, Bitcoin geleneksel alternatiflerdeki artan güvensizlikten kazançlı çıkacaktır.

Sharma ayrıca, Bitcoin’in benimsenmesinin yatırımdan uluslararası ticarete ve diğer kullanım durumlarına doğru giderek arttığını vurguladı. Stratejist, “Geçtiğimiz haftalarda PayPal ve Venmo üyesi, önümüzdeki yıl ödeme olarak kabul edecekleri Bitcoin’i depolamaya başladılar” dedi. sözlerine devam etti.

Stratejist, merkez bankalarını, güç konumlarını korumak istiyorlarsa para politikalarına daha fazla dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Morgan Stanley’in kıdemli stratejistinin görüşleri size ne ifade ediyor? ABD dolarının hegemonyası sona ererse, onun yerini alacak olan Bitcoin olabilir mi?