Bitcoin Fiyat Analizi 8.12.2020

Fiyat analizi makale serimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz (8.12.2020). Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Dün gece ve bugün yaşadığımız küçük düşüşlerle grafikleri güncellemek istedim. Bitcoin onlardan biri. Bitcoin grafiğini güncellerken en son sürümü burada sizlerle paylaşmak istedim. Böylece grafiği son haliyle takip edebilirsiniz.

Yukarıda grafik üzerinde güncellemeler yaptığımı söylemiştim. Bu grafikte büyük destek ve direnci takip ediyordum. Bunlara ek olarak, zaman çerçevesi için 2 saatlik destek ve direnç bölgeleri ekledim. Öte yandan simetrik bir üçgeni takip ediyorduk ve onları son dönemdeki yükseliş ve düşüş noktalarına göre revize ettim.

Bu sabah Twitter’da Over-Shoulder (OBO) olasılığından bahsetmiştim. Bunu tweetledikten sonra beni yanıltmadan hızla düştü ve boynunu kırdı. OBO boyun çizgisini zaten grafikte gösterdim. Daha sonra eklediğim destek noktasından bir tepki aldı ve kırdığı boyun çizgisini tekrar test etti.

Tablodaki son durumu toplarsak. Az önce bahsettiğim üçgenin altında asılı olmasına rağmen altında kapanmayan bir mum yoktu. 18500 $ ‘lık destek doğal olarak henüz kırılmadı. OBO oluşumuna geldiğimde tweet’te oluşumun hedefini 18500-18600 bölgesi olarak belirttim. Bugün yaptığı düşüş son 18620 seviyesini gördü. Hedef alana çok yakın olduğu için oluşumu tamamlanmış sayabileceğimi düşünüyorum. Bunu tek başına söyleyeyim, düşüş bitti demiyorum, sadece oluşumu tamamlanmış sayabiliriz dedim. İkisinin farklı şeyler olduğunu belirtmekte fayda var.

Aklımdan geçen durum, başka bir küçük düşüş yaşayabileceğimizdir. Bunun nedeni, ETH’nin destek noktasını kırması ve yeniden test etmesi, ancak henüz daha düşük desteğe ulaşmamış olmasıdır. Bitcoin küçük bir düşüş daha yaşarsa, ETH’nin desteğine geleceğini düşünüyorum.

Bu analize Tradingview üzerinden de erişebilirsiniz. Bunun için buraya tıklayın.