Bitcoin’de keskin düşüş

Bitcoin, Salı ve Çarşamba günleri tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşarak zaman zaman 19.000 doları aştı. Ancak bugün dünyanın en büyük kripto para birimi yüzde 11 düşüşle 16.281 dolara geriledi. Ethereum’daki günlük düşüş yüzde 15’e, Ripple’daki düşüş ise yüzde 24’e ulaştı

Kripto parra piyasasında bu haftanın başından bu yana Bitcoin’in yakında 2017’de 19.820 dolarlık zirvesine ulaşıp ulaşmayacağı tartışılıyor. Bitcoin dün ve bir gün önce zaman zaman 19.000 doları aşarak yeni bir rekor beklentisini uyandırdı.

Bununla birlikte, bugün dünyanın en büyük kripto para birimi yönünü çok keskin bir şekilde aşağı çevirdi. Dün 19.474 dolar gören Bitcoin, bugün 12.05 itibariyle yüzde 11 düşüşle 16.281 dolara geriledi.

1 AYDA YÜZDE 48 DEĞERLENDİRİLDİ

Bitcoin’de bu satışı tetikleyecek bir haber akışı yoktu. Analistler, bugünkü düşüşü bir ‘düzeltme’ olarak nitelendirdiler. Bugünkü düşüşten önce, Bitcoin geçen ay dolar karşısında yüzde 48 değer kazandı. Yani aslında bu düzeltme bir noktada bekleniyordu.

Kripto para birimlerinde satışlar doğal olarak Bitcoin ile sınırlı değildi. Ethereum’daki günlük düşüş yüzde 15, Ripple’daki düşüş ise yüzde 24 oldu. Ripple’da 2 gün önce günlük yüzde 60’ın üzerinde bir artış olduğu burada belirtilmelidir.

Önümüzdeki günlerde yaşanan düşüşlerin tepki alımlarına mı yoksa büyük bir satış dalgasına neden olup olmayacağı izlenecek.

‘SATIN ALMA BASINCI DEVAM EDİYOR’

Son gelişmelerle ilgili açıklama yapan kripto para analiz firması CryptoQuant CEO’su, “Bunun 20 bin engel aşılmadan önceki son düzeltme olduğunu düşünüyorum. Tüm göstergeler alım baskısının sürdüğüne işaret ediyor.” Dedi.

Blockchain yatırım şirketi Kenetic’in ortaklarından Jehan Chu, “Bitcoin’deki bu düşüş, dijital finans ve yeni yatırımcıların geleceği için bir testtir. Yeni yatırımcıların pozisyonlarını koruyup korumayacaklarını veya 2018’i tekrarlayıp sürdürmeyeceklerini göreceğiz. “