Çevre Dostu Madencilik İçin Kolları Kare Şekilde Yuvarladı!

Ödemeler devi Square, Salı günü 2030 yılına kadar karbon nötr durumuna doğru büyük bir hamle yaptığını duyurdu!

Girişimin bir parçası olarak Square, “Bitcoin ekosistemi içinde yenilenebilir enerjilerin benimsenmesine ve verimliliğine yardımcı olan şirketleri desteklemeyi” amaçlayan Bitcoin Temiz Enerji Yatırım Girişimi’ne 10 milyon dolarlık bir bütçe ayıracak.

Bildiğiniz gibi Square, CashApp’ın arkasındaki şirkettir. So Square, ödeme aracı olarak kullanıcılara kripto birimleri sunabilen büyük bir güç. Ödeme devi, bugün yaptığı açıklamaya göre “Bitcoin’i benzersiz bir Square parçası” olarak nitelendirdi.

Hem Square hem de Twitter CEO’su Jack Dorsey konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Kripto para biriminin sonunda tamamen temiz enerji ile destekleneceğine, karbon ayak izini ortadan kaldıracağına ve küresel olarak yenilenebilir enerjilerin benimsenmesini sağlayacağına inanıyoruz.

Bitcoin ağının karbon ayak izi, yıllardır büyük tartışmalara konu oldu. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre BTC’nin toplam karbon üretiminin bazı küçük ülkelere eşdeğer olduğu tahmin ediliyor. Geçen hafta yapılan araştırmalar ise bu 2019’da yapılan araştırmayı sorguluyor.

Şunlar ilginizi çekebilir: Şehirlerin karbon ayak izi

Ağın madencilik ayağı daha rekabetçi hale geldikçe, büyük madenciler kar marjlarını en üst düzeye çıkarmak için fazla enerji üreten alanlara akın ediyor. Hidro ve nükleer santraller, büyük madencilerin popüler uğrak yerlerinden biridir. Son tahminlere göre, madencilerin çoğu yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı.

Kripto para birimlerinin ciddi bir sorunu olan enerji tüketimini tamamen yeşil ve yenilenebilir hale getirmenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz? Böyle bir senaryoda kripto para birimlerinin kullanımı ve benimsenmesi ne ölçüde artıyor?