Chainalysis: Cryptocurrency Suç Faaliyetleri Düşüyor!

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, kripto para birimi ile ilgili suçların 2020’de önemli ölçüde düştüğünü belirtti. Ancak şirket, anonim yapısı nedeniyle suçlular için cazip olmaya devam ettiğini de belirtti.

Chainalysis tarafından hazırlanan rapor, 2020’de kripto para birimi suç faaliyetinin, kripto para birimi faaliyetinin tüm suç faaliyetlerinin işlem hacminin% 2’si olan yaklaşık 21,4 milyar dolar olduğu 2019’a kıyasla işlem hacminde% 0,34’e (10 milyar dolar) düştüğünü gösteriyor. gösteriyor.

Firma, düşüşün nedenlerinden birinin, genel ekonomik faaliyetin 2019 ile 2020 arasında neredeyse üç katına çıkması olduğunu söylüyor.

Chainalysis ayrıca 2020’deki kripto para birimi dolandırıcılığının 2019’daki 2 milyar doları aşan PlusToken Ponzi planından çok daha küçük olduğunu vurguluyor.

Kripto para ile ilgili dolandırıcılıkların detaylarına değinen şirket, bu faaliyetlerin yaklaşık% 54’ünün yasa dışı faaliyetler olduğunu belirtiyor. Bu faaliyetleri 2019’da 1,3 milyar dolardan 1,7 milyar dolara yükselen ikinci en büyük suç kategorisi olan darknet piyasalarının izlediğini belirtiyor.

Chainalysis ayrıca 2020 yılında kripto para tabanlı suç faaliyetleri arasında fidye yazılımı olaylarının öne çıktığını ve bu tür saldırıların her geçen gün artmaya başladığını belirtiyor.

Son olarak şirket, COVID-19 salgınının daha fazla insanı evden çalışmaya zorladığını ve bu durumun birçok kuruluş için fidye yazılımı saldırılarına karşı yeni güvenlik açıkları yarattığını belirtti.