IOTA’nın kurucusu IOTA Vakfı’ndan Ayrılıyor!

IOTA’nın kurucusu David Sontebo, şok edici bir kararla IOTA Vakfı’ndan ayrıldığını açıkladı.

IOTA Vakfı, resmi hesapta ayrılığı açıkladı.

Yapılan açıklamada, ayrılığın vakıf ile kurucu arasındaki “farklı beklentiler” nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, IOTA Vakfı ve 120 üyesinin vizyonunun Sontebo vizyonuyla örtüşmediğinin altı çizilirken, bu noktada bir ayrılık yaşandığı belirtildi. Sontebo bir anlamda “gönderilmiş” gibi görünüyor.

Geçtiğimiz dönemde IOTA ağı şaşırtıcı bir şekilde durmuştu. Bu noktada, neredeyse hedef tahtasında oturan proje, “düğümlerin” ademi merkeziyetçi olmadığı ve bir topluluk tarafından yönetildiği için eleştirildi.

Hack ile Trinity Wallet’ın resmi cüzdan uygulaması “Açmayın.” uyarı gelmişti. Bu noktada gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını belirten IOTA ekibi, saldırıdan 50 civarında cüzdanın etkilendiğini belirtti. Yaklaşık 2 milyon dolarlık bir kayıptan sonra, ağ 12 gün sonra bir cüzdan güncellemesiyle tekrar etkinleştirildi.

Sontebo, 2015 yılında Iota’yı kurdu. Yüksek ölçeklenebilirliğe sahip elektronik cihazlar arasındaki iletişimi sunmayı amaçlayan ve “Nesnelerin İnterneti” vurgusu ile öne çıkan proje, Bosch ve birçok firma ile işbirliği yaparak büyük yankı uyandırdı. Bosch, IOTA’yı satın alarak projeye yatırım yaptığını duyurdu. Bu noktada topluluğun projeden beklentisi zirveye ulaştı.

2017 yılında zirvede 5.25 dolara yükselmeyi başaran IOTA, birçok altcoin yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı.

IOTA şu anda 768 milyon dolarlık piyasa değeriyle 0,27 dolardan işlem görüyor. MarketCap sıralamasına göre 32. sırada yer alan IOTA, en yüksek fiyatı ile 2017 yılında önde gelen kripto para birimleri arasında yer aldı.