Japon Finans Devi SBI, Kripto Para Faaliyetlerini Genişletiyor!

15 Şubat tarihinde Reuters’ta yayımlanan bir habere göre, Japon finans devi SBI Holdings, kripto para birimi ortak girişimi kurmak için yabancı finans firmalarıyla görüşmelerde bulunuyor. Şirketin atacağı bu adım ile şirket kârlılığının temel ayağı olan işlerini genişletmeyi hedefliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan kurucu Yoshitaka Kitao, yatırımcıların bir zamanlar hisse senetlerine veya tahvillere yatırım yaptıkları dünyada yaşarken, bunun artık değiştiğini ve yeni bir dünya düzeninin ortaya çıktığını belirtiyor.

Kitao, kurumsal yatırımcıların, özellikle de hedge fonların, son zamanlarda kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladıklarını belirtiyor. Hatta yakın zaman önce Elon Musk’ın elektrikli araç şirketi Tesla’nın bu ayın başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın almasına atıfta bulunarak sadece kurumsal yatırımcıların değil, Elon gibi popüler zenginlerin de kripto paralara yöneldiğini dile getiriyor.

Yeni stratejileri hakkında da konuşan Kitao şu açıklamayı yaptı:

Şirket olarak kripto para biriminde bir ortak girişim işi kurma konusunda en az iki anlaşmanın yapılacağını bildiren Kitao, olası ortaklıklar hakkında ayrıntılı bilginin daha sonra verileceğini belirtti.

Bilindiği üzere Japonya’nın en büyük çevrim içi aracı kurumu olan SBI, 2018 yılından itibaren kripto para birimi ticareti hizmetleri sunuyor. Kripto para portföyünü genişletmeyi hedefleyen SBI, geçen yıl yerel borsa Tao Tao‘yu satın aldı. Bunun yanında Londra merkezli kripto para birimi piyasası yapıcısı B2C2’den ise % 90 hisse satın aldı.

Son olarak şirketin en önemli kazanç ayaklarından birisi olarak son satın almaları işaret eden Kitao bu ve bunun gibi büyük ölçekli birleşme ve satın almalara devam edeceklerini  de dile getirdi.