Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Bir internet tarayıcısı eklentisi olarak tasarlanan uygulama, standart işlemlerle kripto para gönderebilir ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalarla etkileşime girebilir.

Popüler bir Ethereum cüzdanı olan Metamask’ı nasıl kullanacağınızı öğrenmek ister misiniz? O zaman doğru yerdesin!

Bildiğiniz gibi Metamask, en popüler Ethereum cüzdanlarından biridir. Bir internet tarayıcısı eklentisi olarak tasarlanan uygulama, standart işlemlerle kripto para gönderebilir ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalarla etkileşime girebilir.

Metamask’ı yükleyin

Metamask’ı uygulamanın resmi web sitesinden yükseltin, resmi web sitesinden indirmek çok önemlidir, çünkü geçmişte bazı uygulama mağazaları yanlışlıkla sahte Metamask uygulamalarına izin verirdi.

Chrome, Firefox, Brave ve Edge, Metamask’ı destekler. Opera kullanıcıları Metamask’ı Chrome uzantıları aracılığıyla kullanabilir. Bu arada, Apple ve Android cihazlarınız da Metamask desteği sunuyor.

Tüm bunları hallettikten sonra, cüzdanınız için bir şifre seçin. Seçtiğiniz bu şifreyi güvenli bir şekilde saklamayı unutmayın. Bu arada şifrenizi kaybetseniz bile cüzdanınızı geri alabilirsiniz.

Tohum İfadesi adı verilen güvenlik önlemini görmek için gri alana tıklayın. Bu alanı gördüğünüzde size özel olarak verilen kelimeleri kaydetmeyi unutmayın. Ayrıca, bu kelimeleri bilen herkes Ethereum cüzdanınıza erişebilir. Bunun dışında bu kelimeler dışında cüzdanınızı kurtaramazsınız.

Tohum Kelime öbeğinizi doğru yazdığınızdan emin olduktan sonra “Onayla” yı tıklayın. Artık Metamask cüzdanınız kullanıma hazır!
Artık cüzdanınıza para yükleyebilirsiniz. Cüzdan adresinizi kopyalamak için “hesap adınıza” (1) tıklayın. Ardından bir borsadan bu adrese ETH gönderin. Veya, henüz ETH satın almadıysanız, Metamask’ın yerleşik borsalarından bir satın alma işlemi yapmak için “Satın Al” ı tıklayın. Paranız yatırıldıktan sonra, bakiyenizi cüzdanınızın altında göreceksiniz (3). ETH, varsayılan kripto para birimi olarak görünür. Listeye farklı ERC-20 jetonları eklemek için “And Token” düğmesini tıklayın. Ethereum’un yaşadığı ağ trafiğine bağlı olarak, ETH’nizin gelmesi birkaç dakika sürebilir.

Kripto Para Transferi

Kripto para birimine sahipseniz, paranızı diğer kullanıcılara veya kendi cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için Metamask ana sayfasındaki “Gönder” düğmesine tıklayın. Göndermek istediğiniz ETH miktarını (1) ve ödemek istediğiniz işlem ücreti miktarını (2) girin. Daha yüksek işlem ücretleri ödemek, işleminizin daha hızlı onaylanmasına yardımcı olacaktır. Metamask, varsayılan olarak otomatik olarak bir ücret belirleyebilir. Ancak EthGasStation gibi hizmet siteleri ideal ücreti bulmak için iyi bir fikirdir.