Monero Topluluğundan Elon Musk’a Çağrı: “Bizi De Gör!”

Elon Musk uzun bir süredir Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimleri hakkında paylaşımlar yapıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın ilgisinin sadece sosyal medya platformu Twitter’daki paylaşımlarıyla kalmadığını öğrendik. Elon Musk’ın dünya devi şirketi Tesla Motors’un 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaptığı açıklandı.

Açıklamanın ardından konuşan Elon Musk, Tesla otomobil alımlarında ödeme seçeneği olarak Bitcoin kullanımı işaret etti. Musk’ın bu işaretini gören gizlilik odaklı kripto para Monero’nun topluluğu, Monero’nun da ödeme seçeneği olarak eklenmesini istedi.

Monero topluluğu, dün (9.02.2021) bir CCS teklifi yayınladı. Bununla kalmayan topluluk, Tesla alımları için Bitcoin’in yanı sıra yeni bir ödeme seçeneği olarak Monero’nun eklenmesi için 890 XMR yani yaklaşık olarak 155 bin dolar topladı.

Teklifle birlikte Monero topluluğu 3 hafta boyunca Elon Musk’ın ilgisini çekmek için çabalayacak. Eğer ilgisi çekilir ve Tesla alımı için Monero’nun bir ödeme seçeneği olarak kabul edilmesini onaylarsa, Monero topluluğu seçeceği üç hayır kurumuna Tesla alımı yapacak. Ancak 3 haftalık süre içerisinde Elon Musk’ın dikkatini çekemezlerse 155 bin doların toplanmasında, teklifin geliştirilmesinde katkıda bulunan 11 kişiye paraları iade edilecek.

Teklife göre Tesla almak isteyen kripto para yatırımcıları, Bitcoin veyahut Ethereum gibi halka açık ve izlenebilir Blockchain’lere kıyasla benzersiz gizlilik özellikleriyle öne çıkan Monero’yu tercih etmek isteyebilir. Monero sayesinde pahalı son model Tesla araçlarını, gizlilik içerisinde satın alabilirler.

Ayrıca teklifte “Bitcoin ile yaptığınız tüm işlemler Blockchain ile herkese açık bir şekilde sergileniyor. Tesla aldığınızı neden tüm Blockchain’e duyurmanız gereksin ki? ” şeklinde ibareler de yer alıyor.