Pakistan Kripto Para Birimlerini Yasallaştırmaya Çalışıyor!

Dijital para birimlerinin ülkede kağıt paranın yerini alması bekleniyor.

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinin yasama organı, ülkenin kripto para birimlerine karşı duruşunda bir değişiklik çağrısı yapan ilk yasama organıydı.

Daha önce bildirildiği gibi Pakistan, dijital varlıklar ve kripto para birimleri için yeni çerçeveler sunma konusunda diğer devletlerin gerisinde kalıyor.

Khyber Pakhtunkhwa Meclisi’nin 2 Aralık 2020’de yapılan toplantıda kripto para birimleri ile ilgili kararı, şehir konseyi ve merkezi siyasi parti Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) üyesidir. Sumera Shams tarafından tanıtıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili paylaşımda bulunan Khyber Pakhtunkhwa’nın Bilim, Teknoloji ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Danışmanı PTI üyesi Zia Ullah Bangash, yeni kararın federal hükümetin kripto para ve kripto para birimini yasallaştırmak için harekete geçmesini talep etme niteliği taşıdığını açıkladı. Pakistan’da madencilik.

Eyalet meclisinde geçirilen yeni kripto kanun tasarısının oybirliğiyle kabul edildiği bildirildi.

Kendisini Pakistan Teknoloji Hareketi’nin başkanı, sosyal medya aktivisti ve kripto para birimi uzmanı olarak tanımlayan Waqar Zaka, paylaştığı bir gönderide şu açıklamayı yaptı:

“Bir eyalet bitti, üç tane daha kaldı. Şimdi diğer eyaletlere gideceğim. “

Hatırlanacağı üzere Kasım ayında Pakistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SECP) dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda bir tavsiye yayınladığı bildirildi. Yayınlanan makale, dünya genelindeki yetki alanlarında halihazırda geliştirilmiş olan düzenleyici çerçeveleri incelediğini ve dijital varlıkları “yeni bir finansal çağın başlangıcı” olarak nitelendirdiğini belirtti.

Ek olarak, SECP genel olarak güvenlik ve hizmet belirteçleri ve para birimleri gibi varlıklara odaklanırken, Pakistan Merkez Bankası daha önce 2025 yılına kadar bir merkez bankası dijital para birimi çıkarma niyetini açıkladı.