Rusya Merkez Bankası Ruble Endeksli Stablecoin İstemiyor!

Görünüşe göre Rusya Merkez Bankası bu durumu alacak!

Rusya Merkez Bankası’ndaki üst düzey yetkililer, Rus rublesine sabitlenmiş bir stablecoin çıkarılmasına karşı çıktı.

Rus merkez bankası başkan yardımcısı Sergei Shvetsov, bankanın özel firmaların ülkenin fiat para birimi tarafından desteklenen stablecoin ihraç etmesini yasaklamayı amaçladığını söyledi.

Shvetsov, Rus kripto geliştiricilerinin yalnızca Rusya Bankası’nın dijital rublesini kullanabileceğini söyledi. Yerel haber ajansı Prime’ın 30 Kasım’da bildirdiğine göre, bu yaklaşım “ödeme araçlarının benzersizliği felsefesini” takip ediyor.

Shvetsov, üçüncü şahıslar tarafından Yuan destekli stabilcoin ihraç edilmesini suç sayan dijital yuan ile ilgili Çin’in düzenlemelerine atıfta bulundu:

Çin, yuan destekli herhangi bir stabilcoin yasakladı. Sanırım böyle bir karar vereceğiz. Banka, ödeme aracı olarak konumlandırılan her şeyi ortadan kaldıracaktır. Ruble’nin Rusya Federasyonu’nun ödeme aracı olduğu varsayımıyla hareket ediyoruz.

Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital ruble ihraç etmenin teknik zorluklarının altını çizerek şunları açıkladı:

Şimdiye kadar, hiçbir düzenleyici kurum, kaybolması durumunda akıllı telefonda kalan fonların nasıl geri yükleneceğini çözemedi. Teknolojinin gelişmesi ile buna bir çözüm gelecek.

Rusya Merkez Bankası, Ekim 2020’de dijital ruble için resmi yol haritasını yayınladı. Bankanın görüşüne göre, dijital ruble nakit ile birlikte ek bir para birimi haline gelmelidir.

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, 30 Kasım’da ticaret için yeni bir blockchain platformu ve Sbercoin adlı yerel bir token başlatacağını duyurdu. Daha önce, Sberbank’ın Rus rublesine sabitlenmiş kendi stabilcoinini başlatmayı düşündüğü bildirilmişti.

Ancak ne Sberbank’tan ne de Rusya Merkez Bankası’ndan bu konuda teyit edici bir yanıt yok.