Son dakika! FinCEN, Kripto Cüzdanları İçin Yeni KYC Kuralları Getiriyor!

Aldığımız bir son dakika haberine göre, ABD Mali Suçlar Bakanlığı (FinCEN), bir banka veya para hizmeti işletmesi tarafından yapılan belirli işlemler için kayıt tutma ve raporlama gereksinimlerini karşılayacak bir yasa çıkardı.

“Dönüştürülebilir Sanal Para veya Dijital Varlıklar İçeren Belirli İşlemler için Gereklilikler” başlıklı yasa, geçirildiği takdirde, bir kişinin bankalar veya para hizmeti şirketleri aracılığıyla sahip olduğu cüzdanlara kara para aklamayı önleme standartlarına tabi olacaktır. Bu, anonim işlemlerin geçmişte kaldığının bir işaretidir.

FinCEN bu cüzdanları “Banka Gizlilik Yasasına tabi olmayan ve FinCEN tarafından tanımlanan yabancı bir alanda bulunan bir finans kurumunda tutulan cüzdanlar” olarak tanımlayacaktır.

Kanun, 3.000 $ ‘dan fazla para çekme için KYC şartlarını şart koşacak. 10.000 $ ‘dan büyük işlemler için şirketler FinCEN’e rapor verecektir. Bankalar ve hizmet sağlayıcılar, her iki tarafta da kimliklerini doğrulamak için isimler ve fiziksel adresler dahil olmak üzere bir müşterinin işlemi ve karşı taraf hakkında bilgi verecek.

FinCEN ayrıca, kimsenin anonim olarak işlem yapmamasını sağlamak için raporlama gereksinimlerini atlamak için büyük işlemleri daha küçük işlemlere bölen durumlar hakkında kurallar getirecektir.

Aldığımız bilgilere göre, bu yasa hala taslak aşamasında, FinCEN yetkililere cevap vermeleri için 15 günlük süre verdi.

Bildiğiniz gibi bu kurallarla ilgili söylentiler aylardır ortalıkta dolaşıyor.