Tayland, 2021’den İtibaren Birçok Alanda Blockchain Teknolojisine Dönecek!

Tayland, diğer birçok ülke gibi, finansal durumunu iyileştirmek için blockchain teknolojisine yöneliyor. Günümüzde ülkeler ve kuruluşlar, geleneksel bankacılık sisteminin yarattığı sorunları iyileştirmek ve sorunlara çözüm bulmak için blockchain teknolojisine alışmaya ve yeni teknolojiye yönelmeye başladı. Bu bağlamda, Çin gibi ülkeler, dijital Yuan’ı ve teknolojinin bazı avantajlarını keşfetmek için merkezi bir dijital euro yapma planı oluşturmak ve teşvik etmek için aktif olarak planlar planlamaya ve uygulamaya başladı.

Şimdi, Tayland vergi idaresi, ülkenin bu yeni teknolojiden yararlanacağının sinyallerini verdi. Ülkenin vergi işlerinden sorumlu bir yetkili, halka, Asya ülkesinin şu anki blok zincirini finansman için çekirdek parçalara yerleştirme planları hakkında ipucu verdi. Hükümet, yapılan açıklamalarda 2021’in ilk çeyreğinde blockchain teknolojisinin sunduğu fırsatların kullanılacağını ve yönetim sistemlerine entegre edileceğini duyurdu.

Gelirler Blockchain ile Takip Edilecek
Küresel koronavirüs salgını, hükümetlere gelir getiren bazı faaliyetlerdeki düşüş nedeniyle tüm ülkeleri etkiledi. Tayland, COVID-19 döneminden önce ekonomisini eski haline getirmeye çalışan yüzlerce ülkeden biri. Asya ülkesinin blockchain’e geçme arzusu, ekonomisini istikrara kavuşturmak ve gelir elde etmek için bir alternatif bulmaya çalışan araştırmalardan sonra geliyor. Yerel bir haber kaynağı olan Bangkok Post tarafından yayınlanan rapora göre, ülkenin tüketim vergisi departmanı gelecek yıl vergi geliri toplamak için blockchain teknolojisini kullanacak. Departmanın üst düzey bir yöneticisi, hem gümrük hem de gelir departmanlarının yeni teknolojiyi kullanacağını bildirdi.

Ayrıca, blockchain teknolojisinin kullanımının, vergi departmanlarının ithal edilen ürünler hakkında fiyatlar ve ithalat vergileri gibi bazı bilgileri hızlı bir şekilde almasına yardımcı olacağını açıkladı. Yönetici Lavaron Sangsnit, blockchain teknolojisi ile gelir getiren veritabanına tüm departmanlardan kolayca erişilebileceğini ve harmanlanacağını düşündüğünü açıkladı.

Bilindiği gibi, vergi kaçakçılığı tüm dünyada ciddi bir sorundur ve hükümetleri işlerini yürütmek ve ekonomik istikrarı sağlamak için ihtiyaç duydukları gelirlerden mahrum bırakmaktadır. Tayland, blockchain’in bölgedeki vergi kaçakçılığını kontrol altına almak için bir çözüm olabileceğine karar vermiş gibi görünüyor. Bu bağlamda, merkez departmanlarının olası kaçakçılığı önleyeceği ve yeniliğin petrol endüstrisindeki vergi iadelerini karşılaştırmalarına olanak sağlayacağı düşünülmektedir.