TCMB Başkanı 2021 Para Politikası Sunumunu Yaptı! Önemli Mesajlar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para Politikası sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda ekonomistlerin soruları yanıtlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 Para Politikası sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda ekonomistlerin soruları yanıtlandı. Online sunumda 2021 için izlenecek yol hakkında önemli mesajlar verildi.

Uluslararası sunumda sıkı para politikası ve enflasyon mücadeleye vurgu yaptı. 2021 yılında enflasyona bağlı yukarı yönlü riskler nedeniyle para politikasında sıkı ve kararlı bir duruşun gerekliliğine vurgu yapan Ağbal, gerektiğinde politikaları daha da sıkılaştırabileceklerini açıkladı.

Fiyat istikrarının ekonomik istikrarın ön koşulu olduğunu vurgulayan TCMB Başkanı, merkez bankası olarak enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarının altını çizdi.

Sunumda, enflasyondaki artışın temel sebebinin döviz kuru olduğuna dikkat çekilirken, genel olarak para politikasının sıkılaştırılmasına yönelik yeni adımların atılacağının sinyalleri verildi.

2021 sonu için yüzde 9,4 enflasyon hedefine ulaşmaya kararlıyız.

NACİ AĞBAL
Ağbal da 2020’de artan dolarizasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ters dolarizasyonun enflasyondaki düşüşle başlayacağını düşünüyoruz.

NACİ AĞBAL
Basit ve Anlaşılır Para Politikası
Serbest piyasa koşullarında döviz kurlarının arz ve talebe göre şekilleneceğini belirten Ağbal, döviz arz ve talebindeki gelişmeleri yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Aşırı dalgalanma varsa, döviz piyasasında alım satım müdahalesi olabilir.

NACİ AĞBAL
Para Politikası ile finansal istikrarın sağlanması amacıyla döviz rezervlerini güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Ağbal, rezerv biriktirme araçlarının kullanılacağını açıkladı.