Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: Bitcoin Kötü Manipüle Edilmiş Bir Varlıktır!

Popüler olarak 2018’deki ekonomik çöküşle ilgili tahminlerinden dolayı, Doom olarak anılan Amerikalı ünlü ekonomist Nouriel Roubini, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i (BTC) oldukça manipüle edilmiş bir varlık olarak gördüğünü söyledi.

Sosyal medya platformu Twitter’da paylaşımda bulunan ekonomist, kripto para biriminin fiyatındaki son yükselişi ve ardından düşüşü, perakende yatırımcıları Bitcoin’i yüksek fiyata satın aldıktan sonra üzen önceki büyük düşüşle karşılaştırdı. Açıklamasına devam eden ekonomist, daha önce de belirttiği gibi kripto para biriminin temel bir iç değeri olmadığını savundu.

Buna ek olarak Roubini, yatırımcıların Bitcoin’in FOMO’sunda yakalandığını ve Bitcoin’in son dönemdeki en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 13 düştüğünü belirtti. Roubini’ye göre, manipülatif balina yatırımcıları perakende satışlar yoluyla piyasadan büyük miktarlarda yararlandı ve bu da Bitcoin fiyatında büyük bir düşüşe neden oldu.

Nouriel Roubini’ye göre Bitcoin’in temel bir değeri yok. Bitcoin, vergi ödemek için bile kullanılamaz ve yasal bir ödeme değildir. Ayrıca, Bitcoin fiyatı para birimine dönüştürülmeden önce bile düşebileceğinden, kripto para biriminin oynaklığı yatırımcılar için oldukça risklidir.

Son olarak ekonomist, Bitcoin’in ölçeklenebilir bir ödeme aracı olmadığını ve Bitcoin’in dünyayı kirlettiğini ve madencilik için muazzam enerji tüketimi nedeniyle çevreye toksik olduğunu söyledi.