Yakında Milyonlarca Kişi Dijital Para Birimlerini Kullanacak!

Singapur Fintech Festivali’nde konuşan Circle CEO’su Jeremy Allaire, “Üçüncü nesil blockchain teknolojisinin dijital para birimleri yakında yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılacak” dedi.

Allaire, Facebook “Diem” Derneği CEO’su Stuart Levey, Coinbase CPO’su Surojit Chatterjee ve Soramitsu CEO’su Makoto Takemiya ile panelde şu soruyu tartıştı:

Dijital Para Birimleri Yeni Nesil Ödeme Sistemi Olacak mı?
Allaire, dijital para birimlerinin gelişiminin çok erken olduğunu söyledi. Ancak çevirmeli internetten şu anda kullandığımız internet sistemine benzer bir gelişme yapacağını sözlerine ekledi.

Dijital para birimleri, internetin yaptığı bu atılımı yapmak üzere.

Ancak Soramitsu’nun CEO’su, temel teknolojinin zaten “günlük kullanım için yeterince iyi” olmasına rağmen, mevcut kripto kullanıcı deneyiminin yaygın olarak benimsenmesinin önünde bir engel olmaya devam ettiğini söyledi.

Allaire, sektördeki çoğu yeniliğin odak noktasının tüketici deneyimine doğru ilerlediği fikrine karşı çıktı ve iyileştirilmiş kullanıcı deneyimlerinin sıradan insanları kripto kullanmaya yönlendireceğini söyledi:

Kullanıcılar “Bunu daha önce nasıl kullanmadım!” söyleyecekler.

Panel ayrıca düzenleyicilerin ana akım kripto varlıklarının benimsenmesi üzerindeki etkisini de tartıştı.

Doğrudan düzenleyicilerle çalışma deneyimine değinen Diem’den Levey, panele, yasa dışı faaliyetler ve atlatılması gereken mali yaptırımlarla ilgili endişeler nedeniyle hükümetlerin dijital para birimlerini düzenlemeleri gerektiğini söyledi.

Levey, CBDC’lerin kripto para birimi projeleri için bir tehdit olmadığını söyledi. Ayrıca özel kuruluşların hükümet girişimlerine uyum sağlamak için çalışması gerektiğini söyledi.

Levey, yetkilileri, ağları yasadışı faaliyetlere karşı daha dirençli hale getirmek için ne gibi “tavizler” verebileceklerini görmeye çağırdı.

Levey ayrıca hükümetlerin bu projelere fazla dahil olmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.